• Home
  • Riziká číhajúce vo vašej šatníkovej skrini

Riziká číhajúce vo vašej šatníkovej skrini

Že je v šatníku bezpečne? Kiež by! Práve on môže byť hlavným ohniskom požiaru. Prach, ktorý sa v ňom hromadí, vám môže zarobiť na alergie aj astmu. A čo potom plesne, ktorým sa tu obzvlášť darí! Ani s tými nie sú žiadne špásy.

všetko máte v skrini? Pýtate sa, čo je to za hlúpu otázku? Odpoveďou je predsa oblečenie, že? A možno aj nejaké to prádlo. Nie je to ale všetko, pretože medzi kúskami vašej garderóby visí aj zdravotné riziká. A málo ich rozhodne nie je! Na čo si dať veľký pozor?

Alergia a astma na každej poličke
Kedy ste si naposledy dali tú prácu a nazhromaždené veci vytriedili? Čo si budeme rozprávať, niektoré sú v šatníku pekných pár mesiacov, a to bez toho, aby ste ich vzali na seba. Nie, toto nie je o udržaní poriadku a organizácii, ale skôr o vašom zdraví. Keď sa oblečenie a krabice hromadia, vytvára sa až nebezpečné množstvo prachu, čo môže viesť k astmatickým záchvatom, alergiám a infekciám dýchacích ciest. Verte, alebo nie, môžu nastať aj iné a ďaleko vážnejšie problémy .

Oheň, ktorý prehltne všetko
Najväčším rizikom preplnenej šatníkovej skrine býva požiar. Áno, čítate správne. Každý ôsmy požiar domu začína práve tu, pretože ľudia najrôznejšie veci skladujú príliš blízko žiarovky. Aj tá, ktorá má iba 40 wattov, môže vygenerovať dostatok tepla na vzplanutie (2). Buďte teda obozretní! Čo ešte na vás útočí?

S plesňou nie sú žiadne žarty
Pleseň môže byť „len“ dráždivým alergénom, ale aj smrtiacim toxínom. To, ako veľmi vás ovplyvní, závisí od vášho veku, odolnosti imunitného systému a jej konkrétneho typu. Pleseň nie je neškodná, pretože dokáže ohroziť aj na živote. Dobré podmienky na rast máva v tmavých a nevetraných miestach, preto sa objavuje aj v šatníkových skriniach. Už mnoho štúdií preukázalo, že sa pravdepodobnosť astmy zdvojnásobuje v dôsledku obyčajného jej zápachu (3).

Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5370485/, (2) www.thisoldhouse.com/home-safety/22826270/how-to-prevent-house-fires, (3) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28299723/

Leave A Comment