• Home
  • Útoky žralokov v Egypte sú výnimočné, úrady po napadnutí zavreli pláž

Útoky žralokov v Egypte sú výnimočné, úrady po napadnutí zavreli pláž

Po útoku žraloka, ktorý v piatok pri egyptskom letovisku Hurghada smrteľne zranil šesťdesiatosemročnú Rakúšanku, miestne úrady zavreli časť pobrežia Červeného mora. Neprístupné bude tri dni.

Podľa úradu guvernéra provincie Červené more oblasť uzavreli v sobotu, teda deň po útoku. Guvernér zakázal všetky aktivity pri mori vrátane potápania, šnorchlovania, windsurfingu a kitesurfingu. Do vôd pri Hurghade nesmú teraz vplávať ani rybárske lode.

Pobrežie v egyptskej Hurghade (28. januára 2022)

Žralok mal podľa miestnych médií zhruba dva metre, žene odhryzol ruku a nohu v zátoke južne od Hurghady. Podľa rakúskeho bulvárneho denníka Kronen Zeitung žena plávala v čase napadnutia v oblasti vyhradenej pre plavcov a ohraničenej bójami, na nohách mala plavecké plutvy.

Video zábery jedného z turistov ukazujú, ako sa žena zvieraťu bráni pomocou plutiev, ktoré mala nasadené pri plávaní. Vydesení prizerajúci sa snažili zviera odlákať, nikto však nepriskočil, aby jej pomohol.

Ťažko zranenej žene sa následne podarilo doplávať na pláž, kde sa jej ihneď ujali záchranári. Pri prevoze do nemocnice však zomrela v sanitke, pravdepodobne na zástavu srdca. Pokusy o resuscitáciu boli neúspešné.

V Egypte sú prípady napadnutia žralokom skôr výnimočné. V Červenom mori, pri ktorom letovisko Hurghada leží, je viac ako štyridsať druhov žralokov. Niektorí z nich môžu spôsobiť aj smrteľné zranenia.

Napríklad v októbri 2020 pripravil žralok pri egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch o ruku dvanásťročného ukrajinského turistu, egyptského sprievodcu potom o nohu. V roku 2018 zomrel v egyptskom letovisku Marsá Alam po napadnutí žralokom český turista.

Egyptské letoviská pri Červenom mori, vrátane Hurghady a Šarm aš-Šajchu, patria k hlavným plážovým destináciám v krajine. Obľúbili si ich predovšetkým európski turisti. Potápačov lákajú strmé zrázy koralových útesov priamo pri pobreží, ktoré ukazujú bohatý a pestrý podmorský život.

Leave A Comment