Nové

Vety, ktoré by ženy chceli povedať mužom, ale nikdy to neurobia! Ako sa vedie mladej speváčke, dcére slávneho Karla Gotta: Nedávno oslávila svoje narodeniny Je možné utratiť len tak agresívneho psa? Do Prahy prišla dvojnica Whitney Houston: Belinda Davids je od legendárnej speváčky takmer na nerozoznanie Si starý, šoférovať nebudeš Je sebecké chcieť potomkov len preto, aby sa o nás niekto staral v starobe, hovorí psychologička Do práce len v nohavičkách? Nenositeľný trend ovládol prehliadkové móla, v uliciach budí rozpaky Na Zelený štvrtok zelený šatník: Móda v odtieni inšpirovanom veľkonočnými obyčajmi ale nie je jednodňovou záležitosťou

V českom archíve po vyše 30 rokoch objavili spis ŠtB na Jána Budaja. Rukou napísané vyhlásenie, že bude donášať na dvoch kamarátov, politik spochybňuje. Obvinenia zo spolupráce s komunistickou tajnou službou otriasli Budajovou politickou kariérou už v roku 1990, keď naňho Vladimír Mečiar vytiahol, že bol tajným agentom.

Tajomstvo, ako sa stal tajným spolupracovníkom Štátnej bezpečnosti, si chcel podľa svojich slov odniesť do hrobu. Jánovi Budajovi však spis, ako ho ŠtB naverbovala za agenta, prekazil začiatok politickej kariéry v roku 1990 a dobieha ho aj na jej sklonku.

Po vyše 30 rokoch objavili stratený spis, ktorý komunistická tajná služba ŠtB viedla na Budaja. Posledného tribúna Novembra ʼ89 vo vysokej politike, ktorý je ministrom životného prostredia a po nedávnom odchode z OĽaNO Igora Matoviča sa tiež pokúša spojiť demokratické sily pred predčasnými voľbami.

SEX v lete na kapote!

 

Originál spisu sa podarilo nájsť v archíve v Olomouci, keď RTVS pripravovala dokumentárny seriál ŠtB: Prísne tajné. Časť o Budajovom zázname odvysiela Jednotka v stredu večer o 22.10 h. Tvorcovia seriálu o ŠtB umožnili Denníku N nahliadnuť do nájdeného spisu. O detailoch z dokumentu píše aj Sme.

Politikou tento spis otriasol už krátko po Nežnej revolúcii, keď vtedajší minister vnútra za VPN Vladimír Mečiar vytiahol na Budaja, že ho Štátna bezpečnosť evidovala ako agenta, čiže vedomého spolupracovníka, a donútil ho tak v júni 1990 odstúpiť z prvých slobodných volieb, ktoré sa v Československu konali po zvrhnutí komunistov.

Budaj vtedy bol nielen lídrom kandidátky a predsedom Verejnosti proti násiliu (VPN), ale aj jedným zo symbolov odporu voči komunizmu. Verejnosť šokovalo už len zverejnenie informácie, že jedna z najznámejších tvárí Novembra patrila medzi agentov. O spise sa len hovorilo, na verejnosť neprenikol, lebo zmizol.

Rukou napísaný záväzok ŠtB a čo sa píše v spise

Z kandidátky VPN odstúpil Budaj priamo počas volieb 9. júna 1990. Pred novinármi vtedy priznal, že je jedným z tých, ktorí sú v záznamoch ŠtB ako spolupracovníci, a snažil sa vysvetliť svoju „trinástu komnatu“, o ktorej nechcel nikdy v živote verejne hovoriť.

„Jednu kapitolu z hĺbky 70. rokov som doteraz verejne nespomínal a myslel som si, že si ju odnesiem do hrobu,“ vyhlásil Budaj a opisoval, ako eštebákovi v roku 1979 podpísal spoluprácu, lebo sa rozhodol emigrovať za železnú oponu a na to potreboval získať pas. Vtedy mal 27 rokov, robil kuriča a pohyboval sa v disidentskom prostredí v Bratislave.

V nájdenom spise je rukou napísané „prehlásenie“ z 23. júna 1979, na ktorom sa nachádza čitateľný podpis „Budaj Ján“. Práve túto listinu zaevidovala ŠtB ako viazací akt spolupráce. Podľa nej sa zaviazal donášať na svojich dvoch blízkych priateľov z disentu Tomáša Petřivého a Gabriela Levického, ktorí boli v nemilosti režimu aj pre podpis Charty 77. Ich mená sú spomenuté priamo v tomto rukou písanom Prehlásení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.