Nové

Vety, ktoré by ženy chceli povedať mužom, ale nikdy to neurobia! Ako sa vedie mladej speváčke, dcére slávneho Karla Gotta: Nedávno oslávila svoje narodeniny Je možné utratiť len tak agresívneho psa? Do Prahy prišla dvojnica Whitney Houston: Belinda Davids je od legendárnej speváčky takmer na nerozoznanie Si starý, šoférovať nebudeš Je sebecké chcieť potomkov len preto, aby sa o nás niekto staral v starobe, hovorí psychologička Do práce len v nohavičkách? Nenositeľný trend ovládol prehliadkové móla, v uliciach budí rozpaky Na Zelený štvrtok zelený šatník: Móda v odtieni inšpirovanom veľkonočnými obyčajmi ale nie je jednodňovou záležitosťou

Hrajte prstami na neviditeľnom klavíri, rozhýbte každý kĺb, radí andragogička a trénerka pamäti pre každodennú rannú rozcvičku nielen tela, ale i ducha. Hovorí o neurobiku, akomsi aerobiku pre mozog, ktorý vytvára nové neuróny.

Mozog sa dá trénovať aj tým, že zmeníte každodennú cestu do obchodu. Treba mu prinášať nové výzvy a zaťažovať ho. To všetko znelo počas prednášky s názvom Ako aj doma ostať fit v prázdnej sále Domu kultúry Dúbravka. Diváci však museli pre pandemickú situáciu ostať doma.

Prednáška tak odznela online a prostredníctvom dúbravských médií.

Jej druhá časť bola venovaná praktickým cvičeniam. Doktor a vicežupan pre oblasť zdravotníctva Juraj Štekláč si pozval do diskusie trénerku pamäti Alexandru Palkovič z Centra Memory.

Rozhýbte sa!

Harmonický súlad, vyváženosť fyzickej i duševnej stránky človeka. Jednoducho kalokagatia. Sformulovaná bola Grékmi v antike a počas podujatia v Dome kultúry Dúbravka ju pripomenul doktor Juraj Štekláč. Hovoril o dôležitosti pohybu nielen pre telo, ale aj pre mozog.

Alexandra Palkovič predviedla každodenné cvičenia na doma, vhodné najmä pre tých skôr narodených. „Založené sú na rozhýbaní každého kĺbu v našom tele,“ predvádzala. „Sadneme si do takzvaného aktívneho sedu, nohy dáme na šírku ramien, chrbát vystrieme a postupne rozhýbeme kĺby.“

Odborníčka hovorila o pootáčaní krkom a lakťami, o krúžení zápästiami aspoň 10 či 15-krát, taktiež odporučila opakované rozhýbanie prstov hrou na „neviditeľnom“ klavíri.

Ľavá k pravej

Podľa odborníčky je ideálny pohyb na čerstvom vzduchu vždy, keď je to možné. Ide napríklad o rýchlejšiu prechádzku, odporúča tiež jogu pre seniorov.

„Robiť, cvičiť to, čo je nám príjemné,“ hovorí. „Zobrať si tenisovú loptičku, vyhadzovať ju do vzduchu, z ruky do ruky, alebo si ňou masírovať telo a prekrviť ho.“

Odborníčka priblížila aj takzvaný brainaerobik. Ide o cvičenie „do kríža“, naprieč, pri ktorom sa precvičí a zapojí súčasne ľavá i pravá hemisféra mozgu. Ľavá ruka sa dotýka pravej nohy, prípadne „tancuje“ ľavá a pravá ruka, hýbu sa do rytmu obľúbenej hudby, ktorú si pustíme.

„Pri aerobiku sa precvičuje telo, svalstvo, pri brainaerobiku alebo neurobiku vznikajú nové neuróny,“ vysvetľuje Alexandra Palkovič.

Doktor Juraj Štekláč dodáva, že dôležité je zohľadniť svoje možnosti, vek aj zdravotný stav.

Futbal aj písmená

Po rozhýbaní tela odborníci predviedli pár cvičení „na mozog“ i pamäť. Pripomenuli jednoduchú detskú hru – slovný futbal, pri ktorej jeden hráč povie slovo a druhý musí povedať iné slovo, ktoré sa začína na posledné písmeno spoluhráčovho slova, napríklad futbal – láska – avokádo – okuliare a podobne.

„Sťažiť si túto hru možno hovorením len slov v istej kategórii, napríklad jedlo, geografické názvy – mestá či štáty a podobne,“ prezrádza Alexandra Palkovič. Potom napíše na tabulu písmeno K a hovorí o možnostiach hier a cvičení s písmenami. Napríklad, hľadať v pamäti mená na toto písmeno, prípadne spomínať na významných ľudí, ktorých meno sa začína na dané písmeno a podobne.

Pri týchto hrách je dôležité zaťažiť mozog, vymýšľať alternatívy, nedávať si podľa trénerky pamäti časové obmedzenia či stopky. „Pri stopovaní sa môže spustiť stres, a to práve nechceme.“

Hra zmyslov

Medzi ostatnými hrami a radami sa objavili cvičenia pre ďalšie zmysly. Napríklad hmat. Do vrecúška si vložte mince rôznej hodnoty a hmatom skúste určovať ich hodnotu, prípadne prejsť časť bytu, istú trasu v ňom so zavretými očami, pričom samozrejme nezabúdať na odpratanie možných nebezpečných prekážok v ceste.

Na čuch Palkovič odporúča hádanky, napríklad spoznávanie potravín či korenín podľa vôní.

Vhodné je tiež používať nedominantnú ruku pri istých činnostiach, napríklad skúšať jesť druhou rukou, umyť si ňou zuby alebo meniť každodennú cestu do obchodu, prejsť sa inou trasou.

„Áno, ide aj o vybočenie zo stereotypu,“ dodáva doktor Štekláč. „Robiť niečo nové, namáhavé.“

Trénerka pamäti pripomenula, že mozog je potrebné zaťažovať, vyhýbať sa pasivite i celodennému sledovaniu seriálov. Namiesto televízie si radšej zahrať spoločenskú hru. „Mozog síce nie je sval, no správa sa tak, treba ho zaťažovať a posilňovať. Ak na svoj mozog kašlete, nemôžete počítať s tým, že vás v prípade potreby podrží.“

Tipy pre mozog i telo

–    Hmat – rozoznávať mince vo vrecúšku – ich hodnotu.

–    Čuch ¬  hádanky vôní – čuchom poznávať korenia, potraviny.

–    Precvičovanie mozgu – slovný futbal, hry s písmenami.

–    Koncentračné-motorické cvičenia – masírovanie loptičkou, rozhýbanie kĺbov, cvičenie „do kríža“ – zapájanie pravej a ľavej hemisféry mozgu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.