Nové

Vety, ktoré by ženy chceli povedať mužom, ale nikdy to neurobia! Ako sa vedie mladej speváčke, dcére slávneho Karla Gotta: Nedávno oslávila svoje narodeniny Je možné utratiť len tak agresívneho psa? Do Prahy prišla dvojnica Whitney Houston: Belinda Davids je od legendárnej speváčky takmer na nerozoznanie Si starý, šoférovať nebudeš Je sebecké chcieť potomkov len preto, aby sa o nás niekto staral v starobe, hovorí psychologička Do práce len v nohavičkách? Nenositeľný trend ovládol prehliadkové móla, v uliciach budí rozpaky Na Zelený štvrtok zelený šatník: Móda v odtieni inšpirovanom veľkonočnými obyčajmi ale nie je jednodňovou záležitosťou

Veľa rodičov zápasí s tým, že deti prejavujú väčší záujem o videohry ako napríklad o vonkajšie aktivity. Pokiaľ vaša rodičovská autorita nestačí a budete si chcieť vziať na pomoc vedu, radšej postupujte opatrne. Podľa jedného výskumu sú totiž hráči múdrejší. Má to však háčik.

V periodiku JAMA Network Open vyšla štúdia, ktorá tak trochu ide proti prúdu. Existuje množstvo výskumov, ktoré spájajú videohry s problémami v oblasti správania a duševného zdravia. Táto štúdia ale naznačuje, že je záber videohier o poznanie širší. Môžu s nimi byť spojené aj výhody.

Odporúčania pre čas strávený s videohrami
Vedci analyzovali dáta získané od detí vo veku 9 a 10 rokov, ktoré rozdelili do dvoch skupín. V prvej boli tie, ktoré nehrajú videohry, deti v tej druhej naopak trávia s týmto druhom zábavy tri a viac hodín denne. Dôvod, prečo bola stanovená hranica troch hodín, je ten, že prekračuje pokyny Americkej akadémie pediatrie pre čas strávený s akoukoľvek obrazovkou. Akadémia odporúča, aby doba hrania videohier bola u starších detí obmedzená na jednu až dve hodiny denne.

Počítač z roku 1973 vytvoril apokalyptickú predpoveď! Veľká časť sa už naplnila

 

Pri každej skupine výskumníci hodnotili výkon detí v dvoch úlohách, ktoré odrážali ich schopnosť ovládať impulzívne správanie a zapamätať si informácie. Ukázalo sa, že deti, ktoré preparia minimálne tri hodiny denne, boli rýchlejšie a presnejšie v oboch úlohách ako deti, ktoré videohrám neholdujú. Obe skupiny sa líšili aj tým, že hráči vykazovali vyššiu aktivitu v oblastiach mozgu spojených s pozornosťou a pamäťou. To otvára otázku, či sú vďaka videohrám múdrejší…

Pomáhajú videohry deťom?
Hoci množstvo štúdií uvádza súvislosti medzi hraním videohier a nárastom depresie, násilia a agresívneho správania, táto štúdia to nijako nepotvrdzuje. Pariace deti síce mali tendenciu hlásiť napríklad problémy so správaním, podľa výskumníkov to však nebolo štatisticky významné. Inými slovami, vedci nemohli vylúčiť, či to skutočne súvisí s videohrami, alebo ide o náhodu.

A pokiaľ ide o tie lepšie výsledky, respektíve múdrejších hráčov, autori štúdie zdôrazňujú, že ich zistenia neznamenajú, že by deti mali tráviť neobmedzený čas hraním videohier. Ako k štúdii dodáva CNN, vedci nenašli dôkazy o priamom vzťahu medzi videohrami a kognitívnym zlepšením. Je totiž celkom možné, že hráči nie sú lepší a múdrejší ako iné deti vďaka videohrám, ale boli takí ešte predtým, než ich hranie pohltilo. Teda, že deti, ktoré sú dobré v už spomínaných typoch kognitívnych úloh, sa jednoducho len rozhodli hrať videohry.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.