Dnešným deťom zúfalo chýba železo. Ako veľmi sa to môže podpísať na ich vývoji? A z akých potravín ho naši najmenší načerpajú?
Má vaše dieťa toľko živín potrebných na rast, zdravie a správny vývoj, koľko potrebuje? Jednou z nich je železo, s ktorým je v modernej dobe trochu problém. Potomkom totiž zúfalo chýba!
Fakty, ktoré nepridajú na pokoji
Rozsiahla štúdia (1) vykonaná austrálskym výskumným ústavom South Australian Health and Medical Research Institute preukázala znepokojivé fakty. Z jej poznatkov vyplýva, že drvivá väčšina malých deti čelí železnému nedostatku, čo môže negatívne ovplyvniť ich vývin. Zistilo sa, že 90 percent dojčiat trpí týmto deficitom a podobná situácia je aj u batoliat do 24 mesiacov, čo je veľmi znepokojujúce. Pýtate sa, prečo sa na tomto prvku toľko bazíruje?
V stávke sú motorické a kognitívne funkcie
Železo je úplne základnou živinou. Okysličuje telo a tvorí podstatnú časť hemoglobínu. Pomáha tiež ukladať kyslík vo svaloch, podieľa sa na vytváraní enzýmov a syntéze hormónov. Zasahuje aj do metabolizmu a rovnako predstavuje palivo pre imunitný systém, ktorý potom lepšie bojuje s infekciami (2). Deti s jeho nízkou úrovňou často pociťujú únavu, sú spavé a zle rastú. Pomaly priberajú na váhe a objavuje sa u nich aj anémia alebo poruchy kognitívnych a motorických funkcií (3). Ako to napraviť?
Nie je čas strácať čas
Dobrou správou je, že zvýšiť príjem železa v detskej strave ide pomerne ľahko (4). Jeho dobrým zdrojom je napríklad červené mäso, ale v tomto smere sa môžete spoľahnúť aj na kešu orechy, cícer a samozrejme špenát. Pokiaľ ide o ďalších štedré sprostredkovateľov, pristane sa dodať, že na ich zoznam patria aj ryby, hydina, sušené ovocie a vajcia. Do detských desiatových krabičiek pridávajte aj pomaranč, pretože vitamín C pomáha železo vstrebávať (4).
Zdroje: (1) www.mdpi.com/2072-6643/14/7/1381, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3999603/, (3) www.ncbi.nlm. nih.gov/pmc/articles/PMC1121846/, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5537847/