Nové

Vety, ktoré by ženy chceli povedať mužom, ale nikdy to neurobia! Ako sa vedie mladej speváčke, dcére slávneho Karla Gotta: Nedávno oslávila svoje narodeniny Je možné utratiť len tak agresívneho psa? Do Prahy prišla dvojnica Whitney Houston: Belinda Davids je od legendárnej speváčky takmer na nerozoznanie Si starý, šoférovať nebudeš Je sebecké chcieť potomkov len preto, aby sa o nás niekto staral v starobe, hovorí psychologička Do práce len v nohavičkách? Nenositeľný trend ovládol prehliadkové móla, v uliciach budí rozpaky Na Zelený štvrtok zelený šatník: Móda v odtieni inšpirovanom veľkonočnými obyčajmi ale nie je jednodňovou záležitosťou

Neistá budúcnosť spoločnosti Genesis Global Capital, jedného z najväčších poskytovateľov kryptomenových pôžičiek, podnecuje obavy, že nedávny kolaps krypto burzy FTX spôsobil na vysoko prepojenom trhu dominový efekt.

Spoločnosť Genesis prestala poskytovať svoje služby
Spoločnosť Genesis, ktorá sprostredkováva digitálne aktíva pre finančné inštitúcie, ako sú hedžové fondy a správcovia aktív, mala na konci tretieho štvrťroka takmer 3 miliardy USD v celkových aktívnych pôžičkách. V stredu jej pobočka na požičiavanie kryptomien prestala poskytovať nové pôžičky a zablokovala zákazníkom výber peňazí kvôli tomu, čo nazvala „bezprecedentnou trhovou turbulenciou“.

Obavy z dopadu kolapsu FTX pramení z významných väzieb poskytovateľa pôžičiek na problémové firmy. Dvaja najväčší dlžníci spoločnosti Genesis, podľa osoby oboznámenej s touto záležitosťou, boli Three Arrows Capital, singapurský kryptomenový hedgeový fond a Alameda Research, obchodná spoločnosť úzko prepojená s FTX. Obe sú teraz v konkurznom konaní.

Silné benefity pre iniciátora hier

 

Spoločnosť v stredu uviedla, že od zákazníkov dostala „abnormálne požiadavky na výber“, ktoré presiahli jej záväzky. O dva dni skôr požiadala investorov o núdzovú pôžičku vo výške 1 miliardy dolárov, uviedol Wall Street Journal.

Zatiaľ čo Genesis odmietla komentovať správu WSJ, hovorca povedal, že po zrútení Three Arrows masívne znížila svoju expozíciu v Alamede. Spoločnosť tiež uviedla, že nemá „žiadnu podstatnú expozíciu“ voči natívnemu digitálnemu tokenu FTX alebo tokenom iných kryptomenových búrz a zaistil svoje pozície na držbách spojených s FTX.

Poskytovateľ pôžičiek ešte nevyriešil problém so svojou expozíciou v zbankrotovanom kryptomenovom hedgeovom fonde Three Arrows Capital (3AC). Genesis požičala spoločnosti 3AC viac ako 2,3 miliardy dolárov, podľa júlového súdneho podania. Materská spoločnosť Genesis, DCG, podala nárok na 1,2 miliardy dolárov.

Aj keď neslúži priamo jednotlivým investorom, Genesis je dôležitým poskytovateľom, ktorý podporuje produkty ponúkané kryptomenovými spoločnosťami. Medzi ne patrí Circle Internet Financial, emitent jedného z najväčších stablecoinov – USD Coin, a Gemini. Tieto produkty vyplácajú výnos zákazníkom, ktorí ukladajú určité kryptomeny na platformu

Poskytovatelia kryptomenových pôžičiek, ktorí sa správali ako de facto banky sveta kryptomien, zaznamenali počas pandémie boom. Na rozdiel od tradičných bánk však nemusia držať kapitálové vankúše. Začiatkom tohto roka prinútil nedostatok zaistenia niektoré veriteľa a ich zákazníkov, niesť veľké straty. Vplyvy ceny kryptomien boli devastujúce.

Investori sa obávajú, že by sa tieto straty mohli nahromadiť. V minulom roku spoločnosť Genesis poskytla pôžičky v hodnote 130,6 miliardy dolárov a podľa svojich webových stránok zobchodovala aktíva v hodnote 116,5 miliardy dolárov.

Kaskádový efekt
Iné spoločnosti sa od Genesis dištancovali. Kryptomenová burza Crypto.com a Tether Limited, emitent najväčšieho najväčšieho stablecoinu USDT, ihneď uviedli, že nemajú žiadnu expozíciu voči Genesis. Paolo Ardoino, technologický riaditeľ Tetheru, uviedol, že spojenie FTX s inštitúciami by potenciálne mohlo mať dominový efekt na ďalšie spoločnosti, aj keď sa ešte len uvidí, ako to dopadne.

„Nevieme, aká je veľkosť tohto kaskádového efektu – môže byť malý, môže byť veľký,“ povedal.

Ako bolo spomenuté, spoločnosť Genesis tiež poskytla pôžičky spoločnosti Alameda, obchodnej skupine úzko prepojenej s FTX. Napriek tvrdeniu hovorcu spoločnosti, podľa zdroja oboznámeného s touto záležitosťou prijala tokeny FTT ako kolaterál, tie medzitým stratili 93% svojej hodnoty. Genesis nezverejnila svoju celkovú expozíciu voči Alamede.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.