Nové

Vety, ktoré by ženy chceli povedať mužom, ale nikdy to neurobia! Ako sa vedie mladej speváčke, dcére slávneho Karla Gotta: Nedávno oslávila svoje narodeniny Je možné utratiť len tak agresívneho psa? Do Prahy prišla dvojnica Whitney Houston: Belinda Davids je od legendárnej speváčky takmer na nerozoznanie Si starý, šoférovať nebudeš Je sebecké chcieť potomkov len preto, aby sa o nás niekto staral v starobe, hovorí psychologička Do práce len v nohavičkách? Nenositeľný trend ovládol prehliadkové móla, v uliciach budí rozpaky Na Zelený štvrtok zelený šatník: Móda v odtieni inšpirovanom veľkonočnými obyčajmi ale nie je jednodňovou záležitosťou

Príbeh hada so smaragdovými očami, ktorý sa stal symbolom luxusného talianskeho šperkárskeho domu Bulgari, sa začal písať presne pred 75 rokmi. A legenda stále žije. Poďme sa teraz na históriu ikonických šperkov s motívom hada, ktorého by si podľa vzoru Afrodité či Kleopatry rada ovinula okolo tela každá milovníčka exkluzívnych skvostov, pozrieť trochu bližšie.

Tajomný tvor oddávna oslavovaný a uctievaný naprieč kultúrami. Ale aj symbol prvého hriechu. Had, ktorého si v 40. rokoch minulého storočia vybrala ako hlavný motív firma Bulgari, sa jej hviezdou nestal náhodou. Už po tisícročia – v podobe talizmanov z drahých kameňov a kovov – zhmotňuje symbol sily, večnosti alebo ochrany.

Nájdeme ho ako vzácne relikvie v hrobkách starého Egypta, a ak zavítame ešte hlbšie do minulosti, objavíme hady po boku bohyne Afroditi, ktoré často ovíjali telo či zápästie. A práve ženské predlaktia bolo stredobodom záujmu aj pri znovuzrodení hadieho kultu v podobe jedného z najikonickejších novodobých skvostov.

14-roční žiaci zo základnej školy hrali zaujímavú hru, 6 študentiek otehotnelo

Potrubie v štýle Art Deco
Všetko začalo nenápadne. Prvým z modelov, ktoré v podobe bájneho tvora opustili dielňu šperkárskych majstrov Bulgari, boli totiž hodinky. Ich unikátny trubicovitý náramok, pri ktorého tvorbe a neskôr aj výbere názvu sa dizajnéri talianskeho klenotníckeho domu inšpirovali plynovým potrubím, vzniká špeciálnou metódou bez spájkovania. Model Tubogas Serpenti uzrel svetlo sveta v roku 1948 a začala sa písať jeho dlhá a žiarivá kariéra ako perfektne padnúceho ovíjavého náramku s haďou tématikou. Prvé modely línie Bulgari Serpenti inšpirovalo pekné obdobie Art Deco.

Za boomom hadieho kultu stojí Elizabeth Taylor
Naozajstný boom v obľube šperkov talianskej značky spôsobila – štýlovo – Kleopatra. Lepšie povedané jej najznámejšia predstaviteľka, americká herečka Elizabeth Taylor. V nezabudnuteľnom veľkofilme síce nosila len rekvizity napodobňujúce staroveké šperky v podobe hadov, v súkromí ale patrila k najväčším milovníčkam hadích skvostov z rímskeho klenotníckeho domu Bulgari av priebehu nakrúcania nosila jedny z prvých hodiniek s ciferníkom. Práve v Ríme totiž slávny filmový hit v 60. rokoch vznikal.

Šperky Serpenti sa podľa všetkého stali aj pikantným detailom románika s jej vtedy ešte hereckým kolegom, neskorším manželom Richardom Burtonom. Burton, rovnako ako vtedajší herečkin manžel Eddie Fisher, súčasne zaobstarali Elizabeth skvostný darček od Bulgari, aby si získali jej náklonnosť. Ako to nakoniec dopadlo, je zrejmé z zoznamu manželstiev, ktorých herečka za svoj život stihla celý rad. „Jediný Talian, ktorého Elizabeth pozná, sa volá Bulgari,“ tak Burton raz komentoval náklonnosť Taylor k šperkom tejto značky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.