Nové

Vety, ktoré by ženy chceli povedať mužom, ale nikdy to neurobia! Ako sa vedie mladej speváčke, dcére slávneho Karla Gotta: Nedávno oslávila svoje narodeniny Je možné utratiť len tak agresívneho psa? Do Prahy prišla dvojnica Whitney Houston: Belinda Davids je od legendárnej speváčky takmer na nerozoznanie Si starý, šoférovať nebudeš Je sebecké chcieť potomkov len preto, aby sa o nás niekto staral v starobe, hovorí psychologička Do práce len v nohavičkách? Nenositeľný trend ovládol prehliadkové móla, v uliciach budí rozpaky Na Zelený štvrtok zelený šatník: Móda v odtieni inšpirovanom veľkonočnými obyčajmi ale nie je jednodňovou záležitosťou

Dajú sa prevychovať psy, ktorí ochutnali ľudskú krv? A je niekedy potrebné zviera minúť? Nedávne psie útoky, najmä na deti, rozvírili vypätú debatu o chove určitých plemien. Redakcia z toho dôvodu oslovila dvojicu odborníkov na výcvik a psychológiu psov – Karola Pospíšila a Danu Krátku, ktorým sme pálčivé otázky ohľadom agresívneho správania zvierat položili.

O zodpovednom chove a problematike prevýchovy ťažko zvládnuteľných psov sme hovorili s odborníkmi Karlom Pospíšilom, predsedom výcvikovej komisie  kynologického zväzu, a psou psychologičkou Danou Krátkou. Čo napríklad hovoria na prípad rotvajlerov, ktorí v Bardejove  nedávno ťažko zranili deväťročné dievča, ako napísali policajti na svojich oficiálnych stránkach? A možno podľa nich agresívneho psa prevychovať?

Sprísnenie podmienok chovu Krátka zhodnotila problém už od samého začiatku, teda od samotného obstarania psa. Ona sama by totiž bola na sprísnenie podmienok na chov niektorých náročnejších plemien, akými sú napríklad belgický ovčiak alebo československý vlčiak. „Určite áno. Na sprísnenie chovateľstva úplne všetkých týchto plemien. Celkovo aby ľudí, ktorí si chcú zaobstarať psíka, o tom niečo zhruba vedeli.“ Ohľadom predstavy konkrétnych opatrení, či by napríklad privítala nejaký preukaz, potvrdzujúci kvalifikáciu, ako je ten vodičský alebo zbrojný, pritakáva: „Presne ako hovoríte, niečo také by pokojne mohlo byť,“ .

Nie je totiž pes ako pes. Na otázku, či je nejaké plemeno všeobecne agresívnejšie, sa Karol zasmeje a hovorí, že toto býva doménou skôr jazvečíkov. „Avšak jazvečík keď uhryzne, tak máte dve dierky. Keď uhryzne rotvajler, tak už je to oveľa horšie,“ upresňuje Karol. Ďalej potom vysvetľuje, že záleží na krvnej línii psa, nie plemene. V športovej kynológii bývajú agresívne psy vyradení z chovu. A čo sa pracovných psov týka, môže byť agresivita žiadaná, avšak iba tá kontrolovaná a nikdy impulzívna.

Manžel sa ma nezastal, jeho kamaráti so mnou spali. Potom sa k nim pridal

Prevýchova agresívnych jedincov Je však podľa nami oslovených expertov možné psy, ktorí opakovane zaútočili na človeka, ako tomu bolo v Bardejove, skutočne prevychovať, aby neboli rizikom pre svoje okolie? Pospíšil zdôrazňuje, že vždy je na vine neodbornosť majiteľa. A pokiaľ ten na psa nestačí, mal by vyhľadať odbornú pomoc.

Ohľadne spomínaného  prípadu nepozná potrebné skutočnosti, avšak ak sa psy dostanú do dobrých rúk a bude sa s nimi zaobchádzať dobre, je ich prevýchova podľa neho možná. Psia psychologička Krátka sa tiež nechce príliš vyjadrovať k holýšovskému prípadu, pretože podľa nej záleží na mnohých neznámych skutočnostiach, ako je oi vzájomný vzťah oboch psov či vek, rovnako ako záleží na ich novom chovateľovi.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.