Nové

Smutný príbeh: Krásna a nádejná herečka je teraz bezdomovec. O koho sa jedná? Akrobat, ktorý porušuje zákony fyziky! To ste ešte nevideli! Newstalgia ako nový trend interiérov Stephan Hawking (†76) prezradil, čo sa s človekom deje po smrti. Mrazivé slová slávneho vedca 7-ročný chlapček sa hanbil za svoj vzhľad, potom dostal ako darček výnimočného kocúra Rýchly test vašej inteligencie: V ktorom pohári je najviac vody? Muži by mali ženám ďakovať za všetko čo pre nich robia a nebrať to ako samozrejmosť! Dcéra Karla Gotta oznámila, že bude tretíkrát mamou: Otecko by mal zo mňa radosť, povedala.

Nalepili by ste si na stenu namiesto tapety bublinkovú fóliu? Nie? Presne na to bola vynájdená. A čo potom taký kardiostimulátor! Ten sa zrodil vďaka pomotaným drôtikom.

Všetky veci, ktoré máme okolo seba, nejako vznikli. Ale bol ich vývoj dobre premyslený a vopred naplánovaný do posledného detailu? Kdeže! Rad bežne využívaných predmetov sprevádza trochu kuriózny pôvod, v ktorom nie je núdza o náhody ani ľudské pochybenia. Nahliadnete s nami do minulosti, v ktorej sa písala budúcnosť?

Antibiotiká ako neplánovaný objav
Už v škole sme sa učili, že pri zrode antibiotického penicilínu stál škótsky lekár Alexander Fleming. Ale čo presne sa vtedy stalo? Dosť možno tu zohrala rolu veľká nechuť na upratovanie. Vzorka baktérií, ktoré tento vedec za účelom vyvinutia lieku skúmala, bola totiž náhodne kontaminovaná plesňou, čo v pláne rozhodne nebolo. Sám lekár nemal vôbec tušenie, kde sa pleseň, vďaka ktorej penicilín uzrel svetlo sveta, v jeho laboratóriu vlastne vzala. Že by to bolo vlhkosťou a neporiadkom? To už sa asi nedozvieme.

Aj kardiostimulátor bol prekvapením
Vynálezom kardiostimulátora sa preslávil americký vedec Wilson Greatbatch. Aj ten by mohol hovoriť o veľkom šťastí! Pôvodne chcel totiž zostrojiť prístroj zaznamenávajúci srdcový rytmus. Avšak v nepozornosti si poplietol drôtiky a do zariadenia nechtiac namontoval nadmerne silný rezistor. S najväčšou pravdepodobnosťou dostal poriadne veľkú „pecku“, na základe ktorej začal uvažovať o tom, že srdcovú činnosť možno možno mechanicky stimulovať. A mal pravdu.

Bublinková fólia mala byť tapeta
A máme tu ďalší dôkaz toho, že na každý tovar sa nájde kupec. Bublinkovú fóliu vytvorili v roku 1957 americký inžinier Alfred Fielding a švédsky vynálezca Marc Chavannes. Vtedy si však obaja mysleli, že bude slúžiť ako 3D tapeta. Pretože o túto nadčasovú dekoráciu nikto nejavil záujem, trochu poupravili jej využitie a začali ju ponúkať ako izoláciu skleníkov. Ani toto sa však neujalo. Až po celých dvoch rokoch týchto expertov napadlo, že by bublinková fólia mohla byť funkčným obalovým materiálom, ktorý tlmí nárazy.

Zdroje: www.en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_historic_inventions – celý článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.