Nové

Vety, ktoré by ženy chceli povedať mužom, ale nikdy to neurobia! Ako sa vedie mladej speváčke, dcére slávneho Karla Gotta: Nedávno oslávila svoje narodeniny Je možné utratiť len tak agresívneho psa? Do Prahy prišla dvojnica Whitney Houston: Belinda Davids je od legendárnej speváčky takmer na nerozoznanie Si starý, šoférovať nebudeš Je sebecké chcieť potomkov len preto, aby sa o nás niekto staral v starobe, hovorí psychologička Do práce len v nohavičkách? Nenositeľný trend ovládol prehliadkové móla, v uliciach budí rozpaky Na Zelený štvrtok zelený šatník: Móda v odtieni inšpirovanom veľkonočnými obyčajmi ale nie je jednodňovou záležitosťou

Taký netopier, to je stelesnený hudobný talent! Jeho hlasový prejav sa dotýka až siedmich oktáv, čo je dvojnásobok nášho ľudského rozsahu. Používa tiež falošné hlasivky a hrdelné vokály, pred ktorými by zbledla závisťou aj speváčka Mariah Carey!

Americkú speváčku, textárku a producentku Mariah Carey asi netreba nejako viac predstavovať. Na „vlastné uši“ ju pozná asi každý, kto si počas najkrajších sviatkov roka pustí rádio. Jej legendárny hit All I Want for Christmas Is You je najhranejšou vianočnou piesňou všetkých čias a každoročne aj najsťahovanejším zvonením pre mobilné telefóny. Mariah Carey za svoju kariéru predala vyše 200 miliónov hudobných nosičov, preto patrí k jednoznačne najúspešnejším umelcom vôbec (1). Verili by ste tomu, že keď by došlo na lámanie chleba, tak jej to pred mikrofónom natrie netopier?

Odsúdený učiteľ, ktorý znásilnil 13 ročné dievča sa chcel pomstiť prokurátorovi. Spoluväzňov požiadal, aby zariadil znásilnenie prokurátorovi dcéry.

 

Komu to spieva lepšie?
Podľa záverov výskumu (2) publikovaného vo vedeckom mesačníku PLOS Biology majú netopiere hlasový prejav až sedem oktáv, čo je dvojnásobok rozsahu „normálneho“ človeka. Len pár vyvolených, ako napríklad speváčka Mariah Carey či jej kolega z brandže Axl Rose, sa môže pýšiť rozmedzím štyroch až piatich oktáv, avšak na tohto lietajúceho živočícha to stále ešte nestačí. Ten používa pri vzájomnej komunikácii aj love vysokofrekvenčné zvuky a vytvára rôzne vokalizácie, s ktorými by dozaista vyhral nejednu spevácku a talentovú súťaž.

Hudba pod rúškom nočnej tmy
Stretnúť netopiera tvárou v tvár by sme asi úplne nechceli, že? Ale keby nám pekne z diaľky zaspieval, to by mohol byť celkom fajn zážitok. Autormi vyššie spomínaného výskumu fascinuje aj skutočnosť, že netopier používa aj takzvané falošné hlasivky a hrdelné vokály, s ktorými „hovorí“ k ostatným členom zvieracej ríše. Niektoré jeho spevavé zvuky vraj pôsobia ako agresívne varovanie, zatiaľ čo inými dáva najavo svoju otrávenosť alebo lokalizuje korisť (3). No vida, aký je to šikovný chlapík! Našťastie hudobné ocenenie zbierať nepotrebuje, takže sa Mariah Carey o svoju kariéru báť nemusí.

Dievčatko nakreslilo mamu v sprche. Jej obrázok baví celý svet!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.