Nové

Vety, ktoré by ženy chceli povedať mužom, ale nikdy to neurobia! Ako sa vedie mladej speváčke, dcére slávneho Karla Gotta: Nedávno oslávila svoje narodeniny Je možné utratiť len tak agresívneho psa? Do Prahy prišla dvojnica Whitney Houston: Belinda Davids je od legendárnej speváčky takmer na nerozoznanie Si starý, šoférovať nebudeš Je sebecké chcieť potomkov len preto, aby sa o nás niekto staral v starobe, hovorí psychologička Do práce len v nohavičkách? Nenositeľný trend ovládol prehliadkové móla, v uliciach budí rozpaky Na Zelený štvrtok zelený šatník: Móda v odtieni inšpirovanom veľkonočnými obyčajmi ale nie je jednodňovou záležitosťou

Mnohí o tejto úžasnej látke, ktorá pomáha pacientom po mozgovej porážke, teda cievnej mozgovej príhode, ani netušia! Veď keď sa povie botulotoxín, väčšina si predstaví injekcie, ktoré priam zázračne vyhladia vrásky. Lenže využitie tejto látky je omnoho širšie. Botulotoxín pomáha aj pacientom po mozgovej porážke, kedy ho hradí zdravotná poisťovňa.

Každý dobre vie, aké veľké problémy musí prekonať nielen pacient so závažnou diagnózou, ale aj jeho najbližší. Žiaľ, rodiny, ktoré majú blízkeho s takou ťažkou diagnózou ako je mozgová porážka, sa často v našom zdravotníckom systéme stratia. Nikto im neporadí, ako ďalej, pritom sú tu nové možnosti, ktoré chorému pomôžu.

Až 20 percent pacientov po prekonaní mozgovej porážky trápi stuhnutosť končatín, tzv. spasticita. Nehybná ochabnutá ruka alebo noha sa u nich objaví do niekoľkých dní až týždňov. Ľudia si zvyčajne myslia, že je to následok mozgovej porážky, človek jednoducho zostal ochrnutý. Berú to ako niečo samozrejmé, ťažkosti ani nekonzultujú s lekárom. Ich pohyb je problematický, ležia v rehabilitačných ústavoch či v domoch sociálnych služieb. Pritom správny zásah v pravý čas môže pomôcť spasticitu odbúrať a končatinu rozhýbať.

Včasná pomoc je najdôležitejšia

„Spasticitu skutočne ľudia bežne a mylne považujú za následok mozgovej porážky. Žiaľ, platí to nielen o pacientoch, ale aj niektorých lekároch,“ hovorí MUDr. Oto Petrík, MPH primár neurológie v nemocnici v Galante. „Keď spasticita trvá dlhšie, teda aj niekoľko mesiacov, svaly začnú degenerovať, meniť sa na väzivo a táto zmena je nevratná. Končatina ostane v danej stuhnutej polohe. Tento stav je väčšinou spojený s bolesťami. Preto platí, že čím skôr sa s terapiou začne, tým lepší je účinok,“ nabáda skúsený lekár.

A vtedy môže pomôcť práve spomínaný botulotoxín. Ak spasticita nie je celotelová, ale je lokalizovaná na niektoré svaly, môže ich uvoľniť botulotoxínová injekcia. Aplikuje sa do postihnutého svalu, čím sa pacientovi výrazne uľaví a získaný čas môže využiť na intenzívnu rehabilitáciu. Účinok botulotoxínu trvá tri až štyri mesiace, potom treba zákrok opakovať.

Šoféroval Pročko opitý,alebo jeho ďalšie MEME z minulosti

Všetko dôležité o botulotoxínovej liečbe

Čo je veľkou výhodou, na Slovensku zdravotná poisťovňa hradí botulotoxín na liečbu spasticity hornej končatiny. „Podmienkou je, že sa s liečbou začne do roka po prekonaní náhlej cievnej mozgovej príhody (NCMP), inak povedané mozgovej porážky,“ vraví MUDr. Oto Petrík.

Kombinácia botulotoxínovej injekcie a cvičenia prináša vynikajúce výsledky. Aj u pacientov s ťažšou mozgovou porážkou majú tieto injekcie opodstatnenie. Uľavia im od bolesti, aby spastická ruka nezavadzala, aby sa mohol pacient napríklad ľahšie obliecť.

Najlepšie predpoklady na aplikáciu injekcie má neurológ, ktorý s tým má skúsenosti, viac pracuje so svalmi a robieva EMG vyšetrenie. Nepotrebujete odporúčanie od iného lekára, stačí priniesť zdravotnú dokumentáciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.