Nové

Vety, ktoré by ženy chceli povedať mužom, ale nikdy to neurobia! Ako sa vedie mladej speváčke, dcére slávneho Karla Gotta: Nedávno oslávila svoje narodeniny Je možné utratiť len tak agresívneho psa? Do Prahy prišla dvojnica Whitney Houston: Belinda Davids je od legendárnej speváčky takmer na nerozoznanie Si starý, šoférovať nebudeš Je sebecké chcieť potomkov len preto, aby sa o nás niekto staral v starobe, hovorí psychologička Do práce len v nohavičkách? Nenositeľný trend ovládol prehliadkové móla, v uliciach budí rozpaky Na Zelený štvrtok zelený šatník: Móda v odtieni inšpirovanom veľkonočnými obyčajmi ale nie je jednodňovou záležitosťou

Keď si dáte k uchu ruku so skrčenými prstenníkom, prostredníkom a ukazovákom a natiahnutým malíčkom a palcom, snažíte sa inému človeku na diaľku neverbálne naznačiť, že si neskôr zavoláte? Ak áno, potom by ste mali vedieť, že toto gesto je zastarané. A prezrádza, že ste veľa skôr narodení. Mladí ľudia geste zrejme neporozumějí, pretože nepoznajú stará telefónne slúchadlá. Mladí ľudia rovnaké gesto vyjadrí priložením roztiahnuté ruky k uchu, tá totiž pripomína chytrý telefón. Gestá sa generačne menia, varujú vedci, a pri neverbálnej komunikácii je na to potrebné myslieť. A treba tiež pri hraní pantomímy.

Paradoxne v staršom človeku priložení dlane k uchu s natiahnutými prstami môže znamenať, že sa dotyčnému chce spať a ide si ľahnúť, nie že chce telefonovať. Lenže mladí jednoducho nerozumie geste zobrazujícemu starý tvar slúchadlá drôtového telefónu. „Mladšia generácia nebudú vedieť, čo také signály znamenajú. Telefónne búdky a staré aparáty zmizli … Ľudia používajú chytré telefóny, majú iný tvar a držia sa inak, „vysvetľuje profesor lingvistiky Vyvyan Evans v rozhovore pre denník The Telegraph. Ďalšie gestá, ktoré vymierajú Podľa neho tak dnes vymierajú napríklad aj taká gestá ako stočí okienko v aute – pomocou krúživého pohybu rúk. Ďalej vystavte mi účet – písaním prsty jednej ruky na dlaň druhej. Alebo dotaz na to, koľko je hodín – poklepaním ukazováka jednej ruky na zápästí druhej. Málo pochopiteľné pre mladú generáciu je tiež gesto, pri ktorom si mneme palec o ukazovák a prstenník. Takéto solenie znamenalo skôr peňažnú hotovosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.