Nové

Vety, ktoré by ženy chceli povedať mužom, ale nikdy to neurobia! Ako sa vedie mladej speváčke, dcére slávneho Karla Gotta: Nedávno oslávila svoje narodeniny Je možné utratiť len tak agresívneho psa? Do Prahy prišla dvojnica Whitney Houston: Belinda Davids je od legendárnej speváčky takmer na nerozoznanie Si starý, šoférovať nebudeš Je sebecké chcieť potomkov len preto, aby sa o nás niekto staral v starobe, hovorí psychologička Do práce len v nohavičkách? Nenositeľný trend ovládol prehliadkové móla, v uliciach budí rozpaky Na Zelený štvrtok zelený šatník: Móda v odtieni inšpirovanom veľkonočnými obyčajmi ale nie je jednodňovou záležitosťou

Nemecký úrad pre radiačnú ochranu uviedol, že vojna na Ukrajine môže eskalovať, že hrozí incident v jadrovej elektrárni Záporožie a jadrových elektrárňach v Európe a občania by sa mali pripraviť na najhoršie.

Predsedníčka nemeckého Spolkového úradu pre radiačnú ochranu Inge Pauliniová uviedla, že „ruská agresia“ na Ukrajine dala verejnosti jasne najavo, že každý musí byť pripravený na rôzne druhy jadrových núdzových situácií.

„Plánovanie pripravenosti na jadrové nehody v posledných desiatich rokoch zahŕňa všetky scenáre, ktoré sú fyzicky možné. Aj po odstavení jadrových elektrární v krajine sa zameriame na ochranu pred jadrovými nehodami. Radiácia nepozná hraníc. Pokiaľ niekedy dôjde v Európe k jadrovému incidentu, dôsledky pocíti aj Nemecko,“ povedala Pauliniová pre nemeckú mediálnu skupinu Funke.

Nemecko má podľa nej sieť 1700 staníc, ktoré neustále merajú úroveň radiácie v krajine.

„V prípade jadrovej núdze majú úrady na starosti ochranu ľudí,“ pokračovala Pauliniová, ktorá podrobne nepopísala, čo by Nemecko robilo v prípade atómového incidentu.

Neuveriteľné! Povedala som NIE a aj napriek tomu so mnou mal partner sex

 

Okrem vojny na Ukrajine, ktorá môže prerásť v jadrovú, a napätie okolo tamojšej Záporožskej jadrovej elektrárne hrozí nebezpečenstvo aj Nemecku z jeho susedstva, pretože susedné krajiny plánujú výstavbu jadrových elektrární.

„Mnoho našich susedov plánuje výstavbu jadrových elektrární, čo zvyšuje riziko nehôd v týchto zariadeniach. To môže ohroziť celú Európu, vrátane Nemecka,“ upozornila Pauliniová.

Nemci sa však tiež oprávnene obávajú incidentu v jadrovej elektrárni Záporožie na Ukrajine. Ide o najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe, ktorá je od marca pod kontrolou Ruska a ktorú ukrajinská armáda v posledných mesiacoch neustále ostreľuje.

Poučenie z Černobyľu a Fukušimy

Inge Pauliniová povedala, že jadrové incidenty v Černobyle a Fukušime nás naučili, že jadrové incidenty nemožno kontrolovať.

„Nejde len o zdravotné následky ožiarenia, ale aj o dlhodobé následky pre ľudí a životné prostredie. Takéto katastrofy majú vždy významné psychologické a sociálne dôsledky. To je draho zaplatené,“ zdôraznila Pauliniová.

 

Rusko posilnilo obranné schopnosti okolo elektrárne a okolo nádrže s vyhoretým jadrovým palivom chce vybudovať ochrannú kopulu, na ktorú sa opakovane zameriavali sily lojálnej Kyjevu. Kým sa tak ale nestane, riziko jadrovej katastrofy je väčšie ako tá v Černobyle v roku 1986 zostáva veľmi vysoké.

Na druhú stranu Rusko neustále uisťuje, že na Ukrajine nemieni použiť jadrové zbrane, ale v Európe rastie obava, že vojna prerastie v atómovú. Mnoho krajín získalo a distribuovalo občanom jódové tablety, ktoré majú znižovať účinok žiarenia. Okrem toho ďalšie krajiny, rovnako ako Nemecko, pripravujú plány pre prípad jadrovej katastrofy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.