Kyselina hyalurónová je jedným z najznámejších prostriedkov proti starnutiu. Je ale vhodná pre každého?
O obľúbenom prostriedku proti starnutiu, kyseline hyalurónovej, koluje už nejaký čas množstvo mýtov a fám. Môže naozaj iba vyhladzovať vrásky na tvári? A je naozaj pre telo zdravšie ako klasický botox?
Nie tak neškodná, ako vyzerá
Väčšina ľudí si myslí, že injekcia s kyselinou hyalurónovou nemá žiadne riziká. To je však zle. Pri vpichu môžu nastať vážne komplikácie. Pri nesprávnom vpichnutí napríklad do cievy môže dôjsť k jej upchatiu, a to môže viesť k zníženému prietoku krvi alebo odumretiu postihnutej oblasti.
Niečo vždy zostane
Aj keď telu vlastné enzýmy vstreknutú kyselinu hyalurónovú časom rozpustia, vždy existujú malé zvyšky, zvlášť po opakovanom ošetrení v dôsledku jaziev, ktoré v tele zostávajú. Zvyšky materiálu možno napríklad nájsť aj roky po korekcii nosa, pokiaľ pred operáciou niekedy v minulosti bola zavedená výplň kyselinou hyalurónovou.
Hyaluron viaže vodu
Táto jej vlastnosť sa dá využiť vo váš prospech. Po ošetrení kyselinou hyalurónovou by ste mali vždy piť dostatok tekutín, pretože to môže zvýšiť nielen účinok samotný, ale aj dobu jeho trvania.
Nielen na tvár
Najznámejšie je asi použitie výplní s kyselinou hyalurónovou na zväčšenie objemu pier a tvárí. Tieto výplne toho ale dokážu oveľa viac – možno ich použiť aj na iné časti tela, napr. chrbty rúk alebo krk, aby tu pokryli veľké plochy a vyhladili povrchové vrásky.
Nevhodné pre každého
Aj napriek niekoľko nevýhod, má kyselina hyalurónová pozitívne účinky v oblasti krásy. Bohužiaľ ošetrenie výplní kyselinou hyalurónovou nie je vhodné pre každého. Injekcia vedie síce k zväčšeniu objemu, ale pokiaľ je koža nad aplikáciou už príliš ochabnutá, môže sa stať, že výplň nedrží na mieste a výsledok je všetko, len nie atraktívne. Preto odporúčame sa pred ošetrením poradiť s odborníkom.
Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7427155/ –