Keď premýšľame o rôznych spôsoboch, ako znížiť našu uhlíkovú stopu, náš sexuálny život obvykle nie je na horných priečkach zoznamu. Napriek tomu vyhľadávanie na webe po udržateľných produktoch, ako sú vegánske kondómy a bezodpadová antikoncepcia, v posledných rokoch neustále rastie.
Pre niekoho znamená byť šetrný k životnému prostrediu v sexe výber lubrikantov, hračiek a kondómov, ktoré majú menší vplyv na planétu. Pre ďalšie to môže znamenať zníženie škôd spôsobených vytváraním porna. Oba príklady sú rovnako dôležité.
Sexuálny život ako riziko pre planétu
Populačný fond OSN odhaduje (1), že sa ročne vyrobí okolo 10 miliárd mužských latexových kondómov a väčšina z nich skončí na skládkach, pretože ich nemožno recyklovať. Jedinou plne biologicky odbúrateľnou možnosťou sú kondómy z jahňacej kože, ktoré sa používali už od rímskych čias. Sú však vyrobené z ovčieho čreva a nebránia sexuálne prenosným infekciám.
Tiež mnoho lubrikantov je vyrobených na báze ropy, a preto obsahujú fosílne palivá. To viedlo k nárastu produktov na vodnej báze alebo organických produktov. Lubrikanty na vodnej báze, organické a vegánske kondómy sú dobrou voľbou pre zábavu a udržateľný sexuálny život (2).
Sexuálne hračky sú ďalšou oblasťou, kde je používanie plastov rozšírené. K dispozícii sú alternatívy z ocele alebo skla, pričom k zníženiu plytvania prispieva aj možnosť nákupu dobíjacích hračiek. Na trhu sú dokonca sexuálne hračky na solárny pohon (2).
Desivé zábery z miesta, kde pravdepodobne vznikol koronavírus!
Ako znížiť množstvo odpadu
Nakupovanie eticky vyrobenej spodnej bielizne a oblečenia, vyhýbanie sa sexu v sprche, používanie menej horúcej vody, nechávať zhasnuté svetlá a voliť opakovane použiteľné žinky sú spôsoby, ako znížiť náš vplyv na planétu.
Kondómy, lubrikanty a denné antikoncepčné tabletky sú všetky produkty, ktoré môžu vytvárať obaly, ktoré končia na skládke. Musíme zvážiť, aký odpad stojí za to produkovať a aký nie. Bezpečný sex, či už s použitím ekologických produktov, alebo nie, je pre ľudí a planétu z dlhodobého hľadiska najudržateľnejší.
Vplyv reprodukcie na klímu
Čo nás privádza k ďalšiemu bodu, kde sa stretáva sex a životné prostredie – mať deti. Podľa štúdie (3) z roku 2017 ušetrí život bez áut asi 2,3 tony CO2 ročne, zatiaľ čo držanie rastlinnej stravy ušetrí 0,8 tony.
Na porovnanie – ak žijete vo vyspelom svete – nemať dieťa ušetrí ročne asi 58,6 tony. Uhlíková stopa v menej rozvinutých krajinách je oveľa nižšia, pričom sa odhaduje, že dieťa v Malawi nepresahuje 0,1 tony.
Neznamená to však, že by ľudia nemali mať deti. Namiesto toho by ľudia mali tráviť viac času prehodnocovaním svojich cestovateľských návykov skôr než trýznením sa obalmi a odstraňovaním každého odpadu z antikoncepcie.