Nové

Smutný príbeh: Krásna a nádejná herečka je teraz bezdomovec. O koho sa jedná? Akrobat, ktorý porušuje zákony fyziky! To ste ešte nevideli! Newstalgia ako nový trend interiérov Stephan Hawking (†76) prezradil, čo sa s človekom deje po smrti. Mrazivé slová slávneho vedca 7-ročný chlapček sa hanbil za svoj vzhľad, potom dostal ako darček výnimočného kocúra Rýchly test vašej inteligencie: V ktorom pohári je najviac vody? Muži by mali ženám ďakovať za všetko čo pre nich robia a nebrať to ako samozrejmosť! Dcéra Karla Gotta oznámila, že bude tretíkrát mamou: Otecko by mal zo mňa radosť, povedala.

Na lupiny ste nikdy netrpeli, teraz ich máte toľko, že by ste ich mohli predávať. Vysvetlenie? Možným vinníkom je stres, ktorý narušil sekréciu kožného mazu na pokožke hlavy, kvôli čomu došlo k premnoženiu kvasiniek.

Pravidelne navštevujete kaderníka a do kvalitnej vlasovej kozmetiky investujete nemalé peniaze. Starostlivo vyberáte prírodné produkty, pretože sa od kontroverzných zložiek a škodlivých chemikálií snažíte držať čo najďalej. Používate tiež šetrné hrebene a so stylingovými prístrojmi, ako je kulma a žehlička, to skutočne nepreháňate. Skrátka a dobre – o svoju hrivu sa staráte so všetkou láskou a starostlivosťou. Lenže ouha! Prišiel deň, keď vaša hlava začala pripomínať snehovú guľu plnú lupín. Čo sa to deje?

Keď sa veci trochu zvrtnú
Rovnako ako na celom tele sa aj bunky na pokožke hlavy neustále odlupujú a nahrádzajú. Je to súčasť prirodzeného bunkového obratu a obvykle si to človek ani nevšimne. Teda za predpokladu, že všetko prebieha normálne a tak, ako má. Môže sa však stať, že sa spomínané kožné bunky začnú lúpať a nahrádzať príliš rýchlo, čo je presne to, k čomu dochádza v prípade lupín (1). Ale čo je tým hlavným spúšťačom?

S kvasinkami nie je dobré obstaranie
Príčinou (1) býva premnoženie kvasiniek prirodzene sa vyskytujúcich na pokožke hlavy. Odborne sa im hovorí malassezia furfur. Tieto kvasinky začínajú nadbytočne prosperovať vtedy, keď sa naruší sekrécia kožného mazu – práve on pokožku hlavy chráni pred všetkými nepriaznivými vplyvmi. Keď tento ochranný štít neplní svoju funkciu na 100 percent, títo nepozvaní návštevníci majú vhodné podmienky pre rast a rýchle rozmnožovanie. Koža sa potom dráždivých kvasiniek snaží zbaviť, a to spolu s odumretými bunkami. Tých potom vyprodukuje viac, než by sa za normálneho stavu stalo napríklad za celý mesiac. A výsledkom sú práve lupiny. Poďme sa na tento problém pozrieť ešte trochu hlbšie.

Stres má veľmi dlhé prsty
Otázka znie – prečo sa vlastne produkcia kožného mazu naruší, čo spustí tento lupový kolotoč? Spolu s hormonálnymi výkyvmi býva hlavným vinníkom stres (2). Na ten sa dá vyzrieť pomocou meditácie, jogy, ľahkého športu av podstate všetkým, čo na vašu psychiku zapôsobí relaxačne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.