Nové

Vety, ktoré by ženy chceli povedať mužom, ale nikdy to neurobia! Ako sa vedie mladej speváčke, dcére slávneho Karla Gotta: Nedávno oslávila svoje narodeniny Je možné utratiť len tak agresívneho psa? Do Prahy prišla dvojnica Whitney Houston: Belinda Davids je od legendárnej speváčky takmer na nerozoznanie Si starý, šoférovať nebudeš Je sebecké chcieť potomkov len preto, aby sa o nás niekto staral v starobe, hovorí psychologička Do práce len v nohavičkách? Nenositeľný trend ovládol prehliadkové móla, v uliciach budí rozpaky Na Zelený štvrtok zelený šatník: Móda v odtieni inšpirovanom veľkonočnými obyčajmi ale nie je jednodňovou záležitosťou

Na lupiny ste nikdy netrpeli, teraz ich máte toľko, že by ste ich mohli predávať. Vysvetlenie? Možným vinníkom je stres, ktorý narušil sekréciu kožného mazu na pokožke hlavy, kvôli čomu došlo k premnoženiu kvasiniek.

Pravidelne navštevujete kaderníka a do kvalitnej vlasovej kozmetiky investujete nemalé peniaze. Starostlivo vyberáte prírodné produkty, pretože sa od kontroverzných zložiek a škodlivých chemikálií snažíte držať čo najďalej. Používate tiež šetrné hrebene a so stylingovými prístrojmi, ako je kulma a žehlička, to skutočne nepreháňate. Skrátka a dobre – o svoju hrivu sa staráte so všetkou láskou a starostlivosťou. Lenže ouha! Prišiel deň, keď vaša hlava začala pripomínať snehovú guľu plnú lupín. Čo sa to deje?

Keď sa veci trochu zvrtnú
Rovnako ako na celom tele sa aj bunky na pokožke hlavy neustále odlupujú a nahrádzajú. Je to súčasť prirodzeného bunkového obratu a obvykle si to človek ani nevšimne. Teda za predpokladu, že všetko prebieha normálne a tak, ako má. Môže sa však stať, že sa spomínané kožné bunky začnú lúpať a nahrádzať príliš rýchlo, čo je presne to, k čomu dochádza v prípade lupín (1). Ale čo je tým hlavným spúšťačom?

S kvasinkami nie je dobré obstaranie
Príčinou (1) býva premnoženie kvasiniek prirodzene sa vyskytujúcich na pokožke hlavy. Odborne sa im hovorí malassezia furfur. Tieto kvasinky začínajú nadbytočne prosperovať vtedy, keď sa naruší sekrécia kožného mazu – práve on pokožku hlavy chráni pred všetkými nepriaznivými vplyvmi. Keď tento ochranný štít neplní svoju funkciu na 100 percent, títo nepozvaní návštevníci majú vhodné podmienky pre rast a rýchle rozmnožovanie. Koža sa potom dráždivých kvasiniek snaží zbaviť, a to spolu s odumretými bunkami. Tých potom vyprodukuje viac, než by sa za normálneho stavu stalo napríklad za celý mesiac. A výsledkom sú práve lupiny. Poďme sa na tento problém pozrieť ešte trochu hlbšie.

Stres má veľmi dlhé prsty
Otázka znie – prečo sa vlastne produkcia kožného mazu naruší, čo spustí tento lupový kolotoč? Spolu s hormonálnymi výkyvmi býva hlavným vinníkom stres (2). Na ten sa dá vyzrieť pomocou meditácie, jogy, ľahkého športu av podstate všetkým, čo na vašu psychiku zapôsobí relaxačne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.