Nové

Vety, ktoré by ženy chceli povedať mužom, ale nikdy to neurobia! Ako sa vedie mladej speváčke, dcére slávneho Karla Gotta: Nedávno oslávila svoje narodeniny Je možné utratiť len tak agresívneho psa? Do Prahy prišla dvojnica Whitney Houston: Belinda Davids je od legendárnej speváčky takmer na nerozoznanie Si starý, šoférovať nebudeš Je sebecké chcieť potomkov len preto, aby sa o nás niekto staral v starobe, hovorí psychologička Do práce len v nohavičkách? Nenositeľný trend ovládol prehliadkové móla, v uliciach budí rozpaky Na Zelený štvrtok zelený šatník: Móda v odtieni inšpirovanom veľkonočnými obyčajmi ale nie je jednodňovou záležitosťou

Geologický prieskum zafinancoval Prešovský samosprávny kraj

Tlačová správa

Priamo z dna Odkaliska Poša odobrali nedávno vzorky, ktoré určia, čo všetko sa v odkalisku nachádza. Výsledky by mali byť známe na jar roku 2023.

Z Odkaliska Poša odobrali prvýkrát vzorky priamo z jeho dna. Geologický prieskum environmentálnej záťaže, ktorý sa urobil začiatkom decembra, zafinancoval Prešovský samosprávny kraj (PSK) z vlastného rozpočtu sumou 50-tisíc eur. Ide tak o prvý hmatateľný výsledok spolupráce deklarovaný memorandom medzi župou a troma obcami.

„Vzorky sedimentov odobrala oprávnená košická firma EKOLAB, s.r.o. z dna odkaliska, z vysušeného brehu odkaliska a z prepadovej veže. Som rád, že sa nám podarilo konečne odobrať vzorky aj zo samotného dna odkaliska, kde predpokladáme viaceré vrstvy nebezpečných látok. Výsledky geologického prieskumu a analýzy odobraných vzoriek jednej z najväčších environmentálnych záťaží by sme mali mať k dispozícii už na jar budúceho roku. Pevne verím, že nám to pomôže urýchliť proces odstránenia a sanácie odkaliska,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Prešovský samosprávny kraj podpísal v máji tohto roku Memorandum o spolupráci s troma obcami vo Vranovskom okrese, ktoré sú najviac ohrozené touto environmentálnou záťažou. A to s obcou Nižný Hrabovec, Nižný Hrušov a Poša.

Všetky strany sa zaviazali, že sa budú spoločne zasadzovať za urýchlené odstránenie tejto environmentálnej záťaže a jej sanáciu. Prešovská župa podporuje vyriešenie tohto ekologického problému od roku 2018, pritom Odkalisko Poša nie je v jeho agende. Spolu so starostami obcí chce kraj vyvíjať tlak na štát aj na základe výsledkov odobratých vzoriek.

POZOR: Veľká slovenská banka ruší základnú službu. Môžete prísť o veľa

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.