Nové

Vety, ktoré by ženy chceli povedať mužom, ale nikdy to neurobia! Ako sa vedie mladej speváčke, dcére slávneho Karla Gotta: Nedávno oslávila svoje narodeniny Je možné utratiť len tak agresívneho psa? Do Prahy prišla dvojnica Whitney Houston: Belinda Davids je od legendárnej speváčky takmer na nerozoznanie Si starý, šoférovať nebudeš Je sebecké chcieť potomkov len preto, aby sa o nás niekto staral v starobe, hovorí psychologička Do práce len v nohavičkách? Nenositeľný trend ovládol prehliadkové móla, v uliciach budí rozpaky Na Zelený štvrtok zelený šatník: Móda v odtieni inšpirovanom veľkonočnými obyčajmi ale nie je jednodňovou záležitosťou

Opáliť sa iba za chvíľku, a to pekne v pohodlí domova? So správnym krémom je to možné. Čo ak za to vaše zdravie ale draho zaplatí?Opáliť sa iba za chvíľku, a to pekne v pohodlí domova? So správnym krémom je to možné. Čo ak za to vaše zdravie ale draho zaplatí?

Ach, to bronzové opálenie! Nielenže pokožke dodá sexy šmrnc, krásne zvýrazní aj farbu očí alebo vlasov. Pretože slnko si z pochopiteľných dôvodov vzalo zimnú dovolenku a my v plesových šatách nechceme vyzerať ako dvojča mozzarelly, berieme za vďaku samoopaľovacími prípravkami. Sú ale také bezpečné, ako sa tvária? Poďme to zistiť.

Ako tieto produkty vlastne fungujú?
Hlavnou aktívnou látkou v týchto krémoch a sprejoch, ktorá je zodpovedná za vytvorenie požadovaného zlatohnedého vzhľadu, je podľa amerického výskumného centra Mayo Clinic zlúčenina zvaná dihydroxyacetón (DHA) (1). Paradoxom je, že v podstate ide o bezfarebnú zlúčeninu cukru, čo teraz asi mnohým nejde na rozum. Ono opálenie je konečným výsledkom chemickej reakcie medzi proteínmi v horných vrstvách pokožky a cukry v DHA. Obe tieto zložky spolu krásne reagujú, načo tvoria hrdzavo hnedý proteín, ktorý sa pevne „prichytí“ na povrchu pokožky. To je tiež dôvod, prečo sa tento letný nádych tak ťažko zmýva. Falošné opálenie spravidla vydrží týždeň, a to kvôli tomu, že sa koža každý deň zbavuje odumretých buniek, aby poskytla priestor tým novým.

Menej slnka, menej rakoviny
Nespornou výhodou tu je, že keď človek používa tieto produkty, docieli bronzový nádych aj bez ultrafialových slnečných lúčov, ktorých expozícia zvyšuje riziko rakoviny kože, pričom značne urýchľuje jej starnutie. Slnko pleť vlastne poškodzuje, čo obmedzuje aj jej odolnosť a obranyschopnosť voči nepriateľským vplyvom. Čo ďalšie plusy? Okrem toho, že môžete zhnednúť kedykoľvek si len zmyslíte, tu asi žiadne nie sú. Riziká ale bohužiaľ áno .

Revolúcia v chytrých telefónoch. Táto batéria by mala vydržať až 9 rokov

 

Astma či oxidačný stres? Môže byť
Napriek tomu, že je dihydroxyacetón tolerovaný aj americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), môže jeho vplyvom zdravie utrpieť. Pokiaľ ho budete pri používaní samoopaľovacích sprejov vdychovať, môžete si podľa menovanej dermatologičky Patricie Malerich zhoršiť astmu a narušiť činnosť pľúc. Dihydroxyacetón navyše prehlbuje oxidačný stres, ktorý je spájaný s chronickými chorobami, a to vrátane rakoviny (3). Stojí týždenné bronzové opálenie za to?

Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4345932/, (2) link.springer.com/article/10.2165/00128071-200203050-00003, (3) www.ncbi.nlm. nih.gov/pmc/articles/PMC7276426/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.