Nové

Vety, ktoré by ženy chceli povedať mužom, ale nikdy to neurobia! Ako sa vedie mladej speváčke, dcére slávneho Karla Gotta: Nedávno oslávila svoje narodeniny Je možné utratiť len tak agresívneho psa? Do Prahy prišla dvojnica Whitney Houston: Belinda Davids je od legendárnej speváčky takmer na nerozoznanie Si starý, šoférovať nebudeš Je sebecké chcieť potomkov len preto, aby sa o nás niekto staral v starobe, hovorí psychologička Do práce len v nohavičkách? Nenositeľný trend ovládol prehliadkové móla, v uliciach budí rozpaky Na Zelený štvrtok zelený šatník: Móda v odtieni inšpirovanom veľkonočnými obyčajmi ale nie je jednodňovou záležitosťou

Máte všetko nad hlavu a neviete, kam skôr skočiť. Všetko to vymýšľanie darčekov pre svojich blízkych a ich následné balenie, zdobenie stromčeka a nákupy nevyhnutných potravín na pečivo a ďalšie sviatočné maškrty. K tomu pracovný zhon a zaistenie bežného chodu domácnosti. No komu by nehaprovali nervy! Viete, čo? Dajte si pauzu a skočte do sauny. Tam sa nahromadený stres doslova rozpustí a vaša psychika bude „ako nová“.

Vypnite. Každá minúta dobrá!
Zníženie stresu a navodenie harmonického stavu mysle. To je výhoda sauny číslo jedna, ktorá sa tiež najčastejšie udáva. Pobyt v tejto horúcej miestnosti ale neprináša len dobrý pocit. Už po pomerne krátkej chvíľke môžete registrovať aj vítanú úľavu od kĺbových aj svalových bolestí. Je to preto, že vplyvom tepla sa rozšíria cievy, čo zlepší krvný obeh a uvoľní tak napätie v celom tele. Pravidelné návštevy tejto procedúry sa práve z týchto dôvodov odporúčajú ľuďom s reumatoidnou artritídou, rovnako ako tým, ktorí sa sťažujú na problémy s chrbtom (1). Nie je to náhodou aj váš prípad? Buď ako buď, tešiť sa môžete aj na poriadny detox.

Pre chlapov! Ako spoznáte, že ho máte malého? Pozrite sa na týchto 6 znakov

 

Zbohom, toxíny!
Z nahromadených toxínov nikdy nevzíde nič dobré. Obmedzujú totiž činnosť orgánov a zvyšujú riziko chronických aj iných chorôb, pričom oslabujú imunitu a sťažujú chudnutie. Ale nemusíte čakať, kým si vás týmto spôsobom podajú! Z organizmu ich vyženiete práve saunovaním, na čo poukazuje výskum (2) zverejnený v magazíne Temperature. Podľa neho k tomu hĺbkovému upratovaniu dopomáha potenie, ktorému sa tu samozrejme nevyhnete. A je tu ešte ďalší zaujímavý vedľajší účinok, ktorý vás možno veľmi prekvapí.

Mozog sa doslova vyžíva
Saunovanie je dobré aj pre hlavu. A ako! Vo vedeckej sfére sa totiž dáva do súvislosti s nižším rizikom demencie a Alzheimerovej choroby (3). Sauna tiež preukázateľne skvalitňuje spánok a podľa niektorých odborných názorov môže trochu prispieť aj k chudnutiu (1). Takýto liečivý relax si teraz predsa zaslúžite, nie? Tak hurá do tepla!

Zdroje: (1) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30077204/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6773238/#T0004, (3) https://www .finnleo.com/saunas-101/health-and-wellness/library/20-year-sauna-study-by-dr.-jari-laukkanen-sauna-bathing-is-inversely-associated-with-dementia-and- alzheimers-disease-in-middle-aged-finnish-men

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.