Nové

Smutný príbeh: Krásna a nádejná herečka je teraz bezdomovec. O koho sa jedná? Akrobat, ktorý porušuje zákony fyziky! To ste ešte nevideli! Newstalgia ako nový trend interiérov Stephan Hawking (†76) prezradil, čo sa s človekom deje po smrti. Mrazivé slová slávneho vedca 7-ročný chlapček sa hanbil za svoj vzhľad, potom dostal ako darček výnimočného kocúra Rýchly test vašej inteligencie: V ktorom pohári je najviac vody? Muži by mali ženám ďakovať za všetko čo pre nich robia a nebrať to ako samozrejmosť! Dcéra Karla Gotta oznámila, že bude tretíkrát mamou: Otecko by mal zo mňa radosť, povedala.

Potrebuje vaše duševné zdravie vzpruhu? Friluftsliv je severský koncept, ktorý by túto zimu mohol pomôcť zlepšiť vaše duševné zdravie.

Nie je žiadnym tajomstvom, že pobyt vonku v prírode je pre naše telo dobrý. Od slnečného žiarenia, ktoré zvyšuje účinok serotonínu (1), až po vplyv, ktorý môže na vašu náladu mať prechádzka po parku, môže pobyt vonku poskytnúť celý rad výhod. V zime sa však pobyt vonku môže zdať menej atraktívny. Vzhľadom ku kratším dňom, ktoré znemožňujú večerné prechádzky, a mizernému počasiu, ktoré menia vonkajšie plány na trochu vlhkú záležitosť, môže byť ťažké nájsť čas a motiváciu ísť von.

Urobiť si čas na čas vonku ako prioritu – najmä prijatím severského konceptu „friluftsliv“ – môže mať veľký vplyv na vaše duševné zdravie a pohodu v zime.

Čo je friluftsliv?
Koncept friluftsliv (3), ktorý sa prekladá zhruba ako „život pod holým nebom“, je široko populárny v severských krajinách, kde aj napriek mrazivým teplotám a veľmi málo hodín slnečného svitu v zimných mesiacoch je pobyt vonku súčasťou života všetkých.

Často sa odporúča ako riešenie sezónnej afektívnej poruchy a zimného splínu a môže vás povzbudiť, aby ste zostali aktívni v čase, keď by ste tradične trávili viac času schúlenia doma.

11 príčin, prečo majú empatické ženy najväčší problém nájsť si partnera. Empatia je sestra skutočnej lásky

 

Vo Švédsku je príslovie: ‚Neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie’. Friluftsliv je niečo, čo je vo Švédoch zakorenené od mladosti. To je dôvod, prečo aj v hlbokej zime často nájdeme skupiny priateľov, ktorí sa stretávajú vonku, spoločne chodia na výlety alebo dokonca piknikujú.

Hoci tradičný friluftsliv je o tom, byť vonku tak často a čo najdlhšie, posedenie vonku počas obedňajšej prestávky alebo prechádzka ako súčasť vašej každodennej rutiny je skvelým miestom, kde začať.

Aké sú výhody friluftslivu?
Nie je žiadnym tajomstvom, že byť vonku je pre nás dobré. Preukázalo sa, že spojenie s prírodou prispieva k zníženiu úrovne úzkosti, stresu a depresie a nedávna štúdia (2) zistila, že tráviť aspoň 120 minút týždenne v prírode vedie k väčšej pohode.

Aj keď vyraziť von, keď sa schyľuje k dažďu, nemusí vyzerať ako najlepší spôsob, ako sa rozveseliť, prijať friluftsliv znamená hodiť tieto obavy za hlavu a čo najlepšie využiť okolitý svet. To v podstate znamená, že nikdy neľutujete to, že ste šli von, pretože to sú tie najšťastnejšie spomienky.

Bez ohľadu na to, či ste alebo nie ste typickým „outdoorovým“ človekom, je jasné, že keď sa čas vonku stane prioritou a urobíte maximum pre dodržiavanie životného štýlu friluftsliv, môže vám pomôcť starať sa o svoje duševné zdravie aj počas zimných mesiacov. Takže, bez ďalších rečí, tu je návod, ako túto zimu využiť výhody friluftslivu.

Choďte von, nech prší, alebo svieti slnko
Bez ohľadu na počasie je friluftsliv o tom, dostať sa von a preskúmať, čo prírodný svet ponúka. Iste, sedenie na lavičke v parku a obed nemusí byť dosiahnuteľná aktivita v daždivých dňoch, ale stále môžete ísť na prechádzku s dáždnikom alebo pláštenkou. Všetko je o prispôsobení sa tomu, čo vám počasie dáva.

Využite obed na maximum
Keď pracujete z domu, je dôležité zaistiť, aby ste boli počas dňa aktívni. Odíďte na hodinu od stola, vyjdite von a hýbte sa – nebudete ľutovať.

Najobľúbenejší politik je?

 

Zapojte sa do vonkajšieho cvičenia
Pokiaľ vás už nebaví domáce cvičenie a nechcete práve chodiť do posilňovne, cvičenie vonku by mohlo byť riešením, ktoré hľadáte.

Teplo zabaliť
Tráviť čas vonku nebude sranda, pokiaľ nebudete patrične vybavení, takže to bude chcieť investovať do niekoľkých kľúčových náležitostí: veľa vrstiev (vrátane termických, ak je to nutné), nejaké dobré svetre, vodeodolná vonkajšia vrstva a nejaké pohodlné topánky. Dobrá čiapka, rukavice a šál môžu byť tiež dobrým nápadom, ak ľahko zmrznete alebo plánujete vyraziť skoro ráno, keď je mráz ešte na zemi.

Užite si chvíľu osamote
To, že stretnutie s ostatnými vonku je skvelý spôsob, ako sa znovu spojiť, neznamená, že si čas vonku nemôžeme užiť aj sami. Či už si idete sami zabehať, vydáte sa na nejakú túru alebo si jednoducho len sadnete na lavičku a čítate knihu, byť sám vonku je skvelý spôsob, ako upokojiť myseľ.

Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK545168/, (2) www.nature.com/articles/s41598-019-44

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.